Bitcoin Gümüşü Geçti Sıra Altında

Bitcoin Gümüşü Geçti Sıra Altında

17 Aralık 2017 Kapalı Yazar: info a

Bitcoin 20 bin Dolar seviyesine ulaşarak dünya piyasalarında dolaşımda olan Gümüş’ün toplam değerini geçti.

Evet, doğru duydunuz. Bugün itibariyle dünyada dolaşımda olan Bitcoin toplam değeri 330 Milyar Amerikan Doları. Piyasadaki toplam gümüşün değeri ise 320 Milyar Amerikan Doları.

Daha basit bir şekilde ifade etmek gerekirse; bugün dünyadaki tüm gümüşleri satın almak için 320 Milyar USD gerekli. Ama tüm Bitcoinleri satın almak isterseniz 330 Milyar USD gerek.

Bitcoin 4-5 yıl içinde 4-5 bin yıllık geçmiş olan yatırım ve değişim aracı gümüşü geride bıraktı.

Unutmayalım ki, hem Kuzey hem de Güney Amerika yüz yıl öncesine kadar tüm dünyaya altın ve gümüş ihraç ediyordu.

İnsanoğlu altın ve gümüşü binlerce yıl önce keşfetti ve değişim (alışveriş) aracı kullandı. Ta ki kağıt para ortaya çıkana kadar.

Kağıt para ilk ortaya çıktığında, bugün dijital para birimlerine olduğu gibi yoğun itirazlarla karşılaşmıştı ama dünyaya hakim olmayı başardı. Aslında herkesin görmesi gereken gerçek, aslında kağıt paranın çoktan dijital hale geldiği.

Kağıt ve madeni paraları bugün sadece fırından ekmek alırken kullanır hale geldiğimizin farkında mısınız?

Evet, bugün artık bakkala kredi kartı yerine nakit uzattığımız zaman bakkalımız şaşırarak hemen kasasını açıyor ve para üstü verip veremeyeceğini kontrol ediyor, değil mi?

Bugün artık hatırlayan kalmamış olsa da, eskiden  altın ve gümüş paralarda da para üstü sorunu yaşanıyordu. İnsanoğlu kağıttan ve değersiz madenlerden para imal ederek yeni bir çağ açmıştı.

Yakın geçmişte para, kağıttan plastiğe geçiş yaşadı ve hepimiz en az bir bankanın müşterisi olduk. Sahip olduğumuz para, döviz, altın vs. herşey bugün sadece bankaların kayıtlarında mevcut. Tüm menkul mal varlığımız, bankaların “dijital” ortamdaki kayıtlarında tutuluyor.

Bilgisayar, teknoloji ve uzay çağındaki dünyamız artık kağıt ve madeni para dönemini kapatmak üzere. Plastik kartlar belki varlığını bir süre daha devam ettirebilir ama içlerinde bundan sonra sadece dijital para birimleri olacak.

Altın ve gümüşün kağıt paraya yenilmesinin sebebi, taşınmasının güç olması, yolda kaybedilmesi (çalınması, taşındığı geminin batması) ihtimali vb. nedenlerdi. Kağıt paranın bugün dijital ortamda bile ülkeler arasındaki transferi günler sürebiliyor.  Bu nedenle dijital para karşısında yenilgisi kaçınılmaz görünüyor.