Bitcoin nedir?

Bitcoin nedir?

Alım – satım gibi Ticari işlemlerin yanı sıra, borç – alacak gibi Kredi işlemlerinde dünyanın en temel ihtiyacı güven duygusudur. İnsanlığın mutlak güven ihtiyacını karşılayacak tek orijinal ve benzersiz çözüm olan “blockchain” teknolojisine ve bu teknolojinin beraberinde getirdiği kripto (şifreli) para birimlerine halen daha paha biçilebilmiş değil.

Şimdi de Blockchain teknolojisini bir örnekle anlatalım:

Kapalıçarşı’da yüzyıllardır uygulanagelen ve güvene dayanan bir metod vardır. Bilenler bilir, bir Kapalıçarşı esnafı yan dükkandaki komşusuna girer ve o an ihtiyacı olan döviz altın vb. alarak çıkar. Altın veya dövizi veren esnaf bunu kendi defterine kaydeder ve alan da aynı şekilde kendi defterine kaydeder. Burada güven duygusu karşılıklı ve iki taraflı olarak oluşmuştur. Ama iki taraftan birinin defteri kaybolursa (ya da çalınır, yanar, su döküldüğü için bozulursa vb.) ne olacak? Böyle bir ihtimale karşı taraflar üçüncü bir esnafın da aynı kayıtları kendi defterine yazmasını isteyebilirler ama aynı şeyi tüm dükkan sahiplerinden isteyemezler. İşte Blockchain teknolojisi burada devreye giriyor ve her türlü meta ve para alışverişi milyonlarca kişi (bilgisayar) tarafından kayıt altına alınıyor.

Geçen yüzyıl başındaki altına hücum gibi 21. Yüzyıl başında da Bitcoin’e hücum yaşanıyor. Yüzyıl önce California’da çıkarılan altının Amerikan ekonomisine sağladığı katkıyı bu kez de yine California merkezli teknoloji şirketleri yapacak gibi görünüyor. Çünkü tıpkı altın gibi Bitcoin de değerine paha biçilemeyen ve ne olursa olsun değer yitirmeyen bir meta aslında. Nitekim Güney Kore Merkez bankası Başkanı da Bitcoin’i bir meta (comodity) olarak gördüğünü açıkladı yakın zamanda.

Kripto para alıverişinin çok kısa sürede ulaştığı toplam işlem hacmi düşünüldüğünde hiçbir hükümetin aleyhte bir düzenlemeye girişemeyeceği açık. Ancak ileride yasal denetim gelmesi kaçınılmaz.